יום שני, 18 ביוני 2012

קורס חדש: פרקים בתולדות יהודי ארה"ב (10589)


בימים אלו נפתח לפא"ר קורס חדש:  "פרקים בתולדות יהודי ארה"ב (10589)". הקורס מכיל את הספר: "החוויה היהודית האמריקנית: תולדות, מבואות, מקורות" שכתבה ד"ר מירה קצבורג-יונגמן.

כשלושה עשר מיליון יהודים חיים היום בעולם ולמעלה משליש מהם, כחמישה מיליון ושלוש מאות אלף איש, מתגוררים בארצות-הברית. פזורה זו אינה מתייחדת רק בגודלה, אלא גם באופייה המיוחד, בשינויים שהיא חוללה ביהדות ובמוסדותיה, בפן הייחודי שהיא העניקה לחיים היהודיים המודרניים, בערכיה ובדפוסי התארגנותה.
הספר מאיר היבטים מרכזיים בתולדותיה, ובעיקר בהוויתה של תפוצת יהודי ארצות הברית, באמצעות דיונים, סקירות היסטוריות ומקורות. ייחודו הוא בפרסום מקורות ראשוניים שחלקם נחשבים לטקסטים קלאסיים של יהדות זו. אחרים מתארים את פעילותה בתחומים שונים, ולאלה נוספו דיונים מקדימים ודיון תמטי על מאפייניה של קהילה זו.

3 תגובות:

 1. אין ספק שמדובר בהיסטורי מגוונת ועשירה. אני מת על קורסים שמדברים על יהדות ויהודים כי זה משהו שנורא קל להתחבר אליו והא תמיד נוגע אלינו. הרבה יותר שווה מללמוד על אנשים ומקומות אחרים.

  השבמחק
 2. יהודי ארה"ב עשו בחכמה כאשר קנו את רוב הבתים בשכונת ברוקלין, מה שכיום ניתן לקרוא לו נדלן בארה"ב, זוהי הסיבה הראשונית שיש לא מעט איילי נדל"ן יהודיים בארה"ב.

  השבמחק
 3. אני חושב שכולנו יודעים את תולדות יהדות ארה"ב העיקרית, הגירה המונית כאשר שאר אירופה היגרה בשנת 1700.
  נחמד לראות שלמרות שעברו כ300 שנים, הזהות היהודית-ישראלית שלהם והתמיכה הכה רחבה בישראל תמיד נשמרה, חבל שאנחנו הישראלים כבני הברית המוערכים ביותר של המדינה החזקה בעולם עדיין צריכים להוציא ויזה לארה"ב ולא לעבור ישירות כמו כל תושבי מדינות אירופה.

  השבמחק